Kadınlarda Varis Oluşumu ve Tedavisi

Varis erkek kadın yaş gözetmeksizin herkesin genel sorunu olmanın yanı sıra en çok gözlenen kadınların başlarına dert olmaktadır. Peki, nedir varis ve neden özellikle kadınlarda bu kadar sık rastlanan bir hastalıktır? Neler yaparak varisten kurtulabiliriz?

Varis bacaklarda derinin hemen altındaki toplardamarlarda genişlemeye denir. Toplardamarlar tüm vücuttaki kirli kanın toplanıp kalbe getirilmesini sağlayan ana damarlardandır. Bacaklardaki toplardamarlar yerçekimine karşı bir iş yaptıklarından, kanın geri kaçmasını önleyen kapaklara sahiptir. Bu kapaklar çok fazla ayakta kalmaktan dolayı zamanla gevşemekte ve kanın geri kaçmasına neden olmaktadır. Kadınlarda bu durumun çok sık gözlenme nedeni hep ayakta kalmalarının yanı sıra hamilelik döneminde var olan kan dolaşımı bozuklukların varis oluşumuna ortam hazırlamasıdır. Bu nedenle kadınlarda özellikle geçirdikleri hamilelik sonrası varisler oluşmaktadır. Varis oluşumunu önlemek için her akşam bacaklar kalp hizasından en az 5-6 santimetre kadar yukarı kaldırılarak en az yarım saat uzanılmalıdır. Her şeye rağmen yine de varis oluşmuşsa eğer bir radyoloji uzmanına geç kalınmadan gidilmeli ve doppler ultrasonografi ile varislerin detaylı incelemesi yapılmalıdır. Tedavi yöntemi olarak eskilerde ameliyatla yıpranan damar sıyrılıp alınırken, günümüzde yaygınlaşmaya başlayan yöntemle lazer ışınlarından yararlanarak damar içindeki gevşeyen kapak kapatılır ve vücudun kendini toparlaması özelliğinden yararlanarak vücudun damarı kendi içinde yok etmesi beklenir.

Kadınlarda oluşan varis, tedavisi yapılmazsa zamanla bacakta korkunç ağrılara neden olacağından, acilen bir radyoloji uzmanından randevu alınız.

Bir önceki yazımız olan Bu Yaz Bikininiz ile Fark Yaratın başlıklı makalemizde beyaz, bikini ve dantelli hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı 465 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

SPONSORLU BAĞLANTILAR
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
yorum ikonu
yeni-moda: Evet
2019-01-02 07:59:36
yorum ikonu
2017-10-28 14:06:30
yorum ikonu
2017-06-05 00:09:18
yorum ikonu
2017-01-19 13:44:18
yorum ikonu
2016-10-06 09:42:03
yorum ikonu
2016-06-01 00:59:13
Site içerisindeki içerikler ve yazılar izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Güncel Trend Moda Bilgileri